FORHONT

1 Vít Novák56

NEJBLIŽŠÍ AKCE

7. října 2009 ZPRAVODAJ ÚV CFC Kladno Číslo 29
Zlato na Kladno, Víťa na Hrad !

Po dvouleté pauze zlatá radost pro CFC. Znovu Víťa a znovu v Brdech


Víťův vítězný spurt
2 roky, 103 dny, 23 hodin 5 minut a 18 vteřin. Tak dlouho museli kladenští fanoušci čekat na vítězství v závodě UAC. A shodou okolností se dočkali opět v Brdech a znovu u toho byl Víťa. Ale pár rozdílů by se přeci jen našlo.
Tenkrát v roce 2007 vybojoval zlato Víťa Mužík ve své poslední sezóně v kladenském dresu a stal se šampionem UAC v kategorii B. Mistrovským závodem byl tehdy červnový Brdský švih. Teď, o dva roky později, už Víťa Mužík obléká barvy Alltraining.cz, ale vítězem 2. ročníku podzimních Halounských okruhů se stává nejmladší jezdec CFC Kladno Víťa Novák. Sice tentokrát nejde o mistrák, ale Víťa zato
vyhrává absolutní pořadí. A to se při účasti profesionálů cení.
Ale pěkně popořadě.
Předposlední závod sezóny se jel zároveň jako součást poháru CKKV, což se projevilo na větším počtu účastníků, kterých Halouny přivítaly více než 160. Narozdíl od loňského deštivého ročníku přálo tentokrát i počasí a cyklistům znepříjemňoval slunečný den pouze studený západní vítr. Ten byl citelný zejména v úvodní rovinaté části před odbočkou na Bykoš. Původně kompaktní peloton 'jedničky' se po dvojí pasáži přes Housínské sedlo rozdrobil a vepředu zůstala silná šestnáctičlenná skupina.
"Housína je nepříjemný brdek, místy až 12%. Loni jsem tu
odpadl, letos jsem to v druhém kole zkusil sám roztrhat. Nechtělo se mi do spurtu velké skupiny. Ale nikdo se mnou nešel. Sparťan pak povídal něco o nesmyslné akci. Ale kdoví, třeba to pár lidem vzalo síly." Tolik náš zástupce. Na hromadný spurt nakonec stejně došlo a jak to dopadlo, vidíte nahoře. Víťa využil taktické nedohody 'profíků' a po kraji silnice, místy mimo i ni, se prosmýkl k svému prvnímu zlatu v UAC ! A kladenská radost mohla vypuknout naplno.
Ale ještě předtím bylo potřeba rozluštit tajenku druhého baliku. Když se v cílovém stoupání objevila vedoucí čtyřčlenná skupina, mohli si
sázkaři, kteří vsadili na 'tutovku' Tomáše Vitáčka, mnout ruce. Ale sklaplo jim. Spurt vyhrál s převahou hostující Petr Svoboda z Ramala Plzeň před rovněž přespolním Petrem Prokešem z Exe Jeans Chomutov a král spurtérů se musel spokojit s třetí příčkou. Útěchou mu bylo alespoň vítězství v UAC. Z našich reperezentantů jsme kromě víteze viděli Vláďu Prokopa na 29. a Slavíčka na 35. místě. Celé závodní pole uzavřel - slovy fotografa Petra Janouše - do 'kladenské závorky' Kolbaba-senior, který stejně jako syn na špici nenašel vzadu soupeře. "Kdyby tahle symetrie vydržela, klidně budu jezdit poslední furt"
Kamil Oprsklý, CFC, Halouny

Cyklokros ke zlaté

Když to nejde po silnici ...
Silniční cyklokros ... tak to půjde škarpou. Vzpomínáte ? Poslední sjezd 9. atapy Tour de France 2003. Joseba Beloki padá , Lance Armstrong se mu vyhýbá a vjíždí do pole, pokračuje 'zkratkou' dál, přeskakuje příkop a vrací se na silnici do téže skupinky, v níž jel. Neuvěřitelné... ale když to na kole umíte.
"Jízdu na silničce v terénu mám docela zažitou" řekl v rozhovoru vítěz Halounských okruhů, Víťa Novák, který si vítězný spurt vyměřil přes nezpevněnou krajnici.
"On o tom píše i Lancův trenér Chris Carmichael, že je užitečné zkoušet si chování kola za nestandartních podmínek. Takře to trénujem. Většinou na lesních pěšinách kolem Kladna, ale nejen to. Na silničce jsem vyjel třeba na Říp. To je jednak pořádně prudký kopec, jednak pěkně rozbitá cesta. Nebo Králova Hoľa na Slovensku. V mapě je značená jako silnice, ale asfalt je jen na prvním a posledním kilometru. Jinak hodně hrubá šotolina ... pakárna hlavně ve sjezdu. Do kopce 13, s kopce 15."
S takovým tréninkem vás už asi nic nepřekvapí.
"No kousek mimo cestu určitě ne. Ale nejsilnější zážitek mi připravil před dvěma lety kamarád z Moravy Jura Janoušek. Na mapě zjistil, že se dá projet ze Zlatého návrší kolem Labské až do Polska a naordinoval tudy jednu z tras našeho krkonošského soustředění. Něco takového jsem v životě neviděl a doufám že už neuvidím. Sjezd do Polska po kamenech velikosti ne kočičích, ale koňských hlav a sklon místy až 28%. Podotýkám, že na silničním kole ! Slabší povahy, jako třeba táta, vzaly kolo na ramena a šly pěšky lesem. Ale já jsme to sjel. Jura teda taky, ale to je bajker. A magor ..."
No vidíte, a teď se to hodilo...
"Dyť jo. My máme Jiříka přes to všechno rádi. Až pojedete kolem Brna, tak ho pozdravujte"

Očima vítěze ...

aneb Konečně od nás
Brdské zlato
Závod očima vítěze, to je vždycky moc zajímavé čtení. Ale naši příznivci si poslední dobou zvykli čítat reportáže vítezů s lehkou příchutí závisti. Pěkné čtení, bravo, Enduraning, výborně, Šlapky, ale kdyby tak třeba Kladýnko ...
Od první říjnové soboty už není žádné kdyby, i my máme své vítezné oči, jejichž prostřednictvím můžeme poznat, jak se jede o zlato. Ty oči patří našemu nejmladšímu jezdci Vítkovi Novákovi, který má z minulosti s psaním reportáží zkušenost.
"Nojo, ale to bylo ještě v juniorech. Napsal jsem pár reportů pro Vinohradské šlapky. Ale pak mě přestalo bavit pořád psát, jak jsem zase nevyhrál."
Po pravdě řečeno, ani vaše vítězná reportáž nadšením zrovna nehýří, zvlášť hodnocení sezóny v úvodu mi přijde chmurné. A přitom jste letos vybojoval už 5 medailí.
"To máte pravdu, ale kromě toho byla i spousta problémů a jako na potvoru zrovna v důležitých závodech. Auto v Pekle, to byl mistrák, defekt na Klikáčich, taky mistrák. Z toho by se jeden po..."
Vidíte, to taky. Ty výrazy kolikrát ... To aby člověk četl po 22.hodině.
"Cyklisti nejsou žádný slečinky. Taky třeba smrkáme za jízdy, žejo. Komu se to nelíbí, ať dělá společenský tanec" A co jste myslel tím, že si z vás profici dělali pr...?
"Tomáš by dokázal s přehledem vyhrát. Ale chtěl to zorganizovat pro kolegu, jenže ten vytuhnul a smál se ten třetí, tedy já."
A s vámi i celé Kladno. My samozřejmě blahopřejeme a jsme rádi, že náš list může svým čtenářům zprostředkovat, jak to vypadá, když před vámi už nikdo není. Takže přátelé, kamarádi. Uvařte si kafe, pohodlně se usaďte, tady je to : Halounská satisfakce očima vítěze.

DISKUSE

Nástěnka

18.1.2024 21:31 Vítek

Zapomněl jsem včera dát odkaz na ten sraz, tak to napravuju.
https://app.rallly.co/invite/IHy3mYgxyFod ...

Nástěnka

17.1.2024 22:50 Vítek

Ahoj. Nestihli jsme letos schůzi na konci roku, tak to zkusme napravit teď. Zahlasujte prosím, kdy by se hodilo. ...

UAC - Maraton Česká Lípa

24.9.2023 22:08 Kolbaba

Pánové, moc dobrá práce. Vy snad lítáte. A Víťa dokonce na bedně. Dobrý závěr sezóny. ...

UAC - Klikovy vrchy, mistovství UAC

19.9.2023 11:28 Kolbaba

Fotky z prosluněných Klikáčů: https://cfc-kladno.cz/klikovy_vrchy.php?nazev_stranky=foto#obsah ...

UAC - Kolem Posázaví

31.7.2023 22:52 Kolbaba

Pár fotek: https://www.rajce.idnes.cz/kolbaba-cfc/album/kolem-posazavi-2023 ...