FORHONT

1 Vít Novák56

NEJBLIŽŠÍ AKCE

5. srpna 2010 ZPRAVODAJ ÚV CFC Kladno Číslo 39

Potlučený pátý

MR SAC v Klatovech: Málo lidí na startu, ještě méně v cíli

Bedna v Milevsku
Před lety v Milevsku měl Víťa důvod k radosti.
Kdeže předpředpředloňské sněhy jsou ...
Možná za to mohlo uplakané počasí, možná fakt, že narozdíl od běžných ligových závodů startoval hromadný závod po kategoriích, každopádně jsme se třetí červencovou neděli v Klatovech nemohli ubránit dojmu, že závod formátu mistrovství republiky by měl vypadat trochu jinak. Už tak malé balíčky závodníků v jednotlivých kategoriích vzaly na členitém okruhu brzy za své a po trati kroužily osamocené tří až petičlenné skupinky. A zbytek dokonal déšť, pády a defekty.
"Startovalo nás sotva dvacet" říká jediný zástupce CFC Víťa Novák "a dojelo ještě míň, kolem deseti. Takže z toho pátýho fleku nijak vodvázanej nejsem." Ani náš borec se však nevyhnul problémům. "V jednom sjezdu pár lidí lehlo a já s nimi. Ztratil jsem trochu času, zničil dres a vidlici. Na to jsem ale přišel až za týden, že je nalomená. Mezitím jsem na tom jezdil..."
Inu, být andělem strážným, to je řehole.
Ale zpět k výsledkům. V sobotní časovce sice žádný borec v kladenském dresu nestartoval, známých tváří z UAC jsme však napočítali dost. A rozhodně nebyly jen do počtu. Nejvýraznější postavou byl asi neporazitelný krutovládce středočeských časovek Petr Novák, který se však tentokrát musel spokojit "jen" s druhým místem, když ho o pár vteřin překonal Libor Pohanka z KC Brno. V celkovém pořadí 6. a v kategorii C druhý skončil vinohradský Radek Vaňkát, těsně sledován Tomášem Vitáčkem, který vybojoval bronz. I na celostátním fóru se potvrdilo, že časovkáři zrají pomalu, nejlepší z mladíků Jiří Skýba ze SKP Most skončil jedenáctý, ale veze jediné zlato pro naši ligu. Na 18 místě skončil Radovan Krummer a vybojoval bronz v kategorii D, kterou, pro zajímavost, vyhrál František Raboň ze Sportblažek.cz (ŠUAC). Pokud je vám to jméno povědomé, tak vězte, že jde o "Ferryho" tatínka. A medailím pro UAC ještě není konec: Kategorie E: Zdeněk Joch, bronz, junioři: Miroslav Thuma, bronz, ženy : Lenka Sýkorová, bronz. O nedělním hromadném závodě už jsme mluvili, ale neřekli jsme, že přinesl další zlato pro UAC, které Petr Novák v kategorii B doslova vyfoukl před nosem početné smečce chomutovských, kteří byli v cíli mírně řečeno nespokojeni s druhým, třetím a čtvrtým místem. Pánové Jelínku,Šupole,Jeřábku: cyklisto, nezlob se ! V kategorii A zvítězil Pavel Gonda z BH Garneau, který má ve výsledkové listině uvedenu příslušnost k UAC, ale mezi členy jsme ho nenašli. Nicméně, pokud k nám, pane, míříte, zkuste zaklepat na dveře CFC Kladno ... Mezi čtyřicátníky vybojoval pěknou bronzovou medaili Tomáš Vitáček, zvítězil Petr Svoboda z týmu Ramala Muška, což nejsou ani entomologové, ani rybáři, natož pak střelci, nýbrž cykloprodejna v Plzni. Déčko: Ladislav Pelc, Frenštát pod Radhoštěm, ze středočeských nejel nikdo. Kategorie E: Jiří Kasal, KC Kooperativa, z UAC jen Václav Hrachovina, který navíc nedojel. Zato UAC ženy se pochlapily a vezou stříbro v osobě královédvorské Hany Doležalové. A konečně nejmladší kategorie, juniorů startovalo sedm, jako jediní dojeli všichni a šampiónem se stal Ondřej Fierla z CK Feso Petřvald. To je u Ostravy.
Ale to každý ví.
Přinejmenším v Ostravě. Kamil Oprsklý, cfc, Klatovy

Hvězdárna volá !

Druhý ročník Posázaví je za dveřmi

"Dobrý den, doktore Grygare, tak jsme se konečně dočkali."
Ondřejovská hvězdárna (Foto M. Nekola)
Druhý ročník závodu "Kolem Posázaví" s vyhlášeným dojezdem na observatoř v Ondřejově nás čeká už příští týden. Pořadatelé mají napilno, přípravy finišují a my jsme si na krátký rozhovor pozvali ředitele závodu V. Nováka.
Tak jak to vidíte, pane řediteli? "Troufám si říci, že loňská premiéra byla vydařená, ale o to důležitější bude dobrý dojem v repríze potvrdit. Chceme založit solidní podnik, jak je u nás v klubu tradicí."
Čekají nás letos nějaké změny? "Jen drobné. Trať naštěstí může zůstat tak, jak je. Silnice jsme si projeli, některé úseky jsou nově opravené, třeba křižovatka u Choratic, jinde po dlouhé zimě díry přibyly. Ale tak je to asi všude. Dojezd na hvězdárnu nám astronomové potvrdili a ještě nás pochválili, jak jsme byli loni slušní. Takže jediné, co změníme, je start. Tam byly loni trochu zmatky, když se nám na úzké silnici pletla do balíku auta. Takže letos to uděláme takhle: prezentaci necháme v Ondřejově v restauraci 'Absolutní nepohoda', stejně jako loni sjedeme dolů do Chocerad, ale shromáždíme se už na návsi. Most a koleje přejedeme za autem a ostrý start bude až po odbočení do prvního stoupání. Tak by to mělo být organizačně schůdnější."
A vůbec, co orientace? Loni tu někteří bloudili... "Červené reflexní šipky ... " (úšklebek) "Letos se polepšíme. Jednak koupíme normální barvu, jednak jsme připravili zvláštní šipky na stojánek u cesty. A na kritická míta postavíme pořadatele. Třeba na most v Sázavě."
Příznivce CFC loni potěšil výborným čtvrtým místem Luboš Černý. Ale letos je po zranění mimo hru. Máme vůbec nějaké želízko v ohni? "No přece mě." (smích) "Loni jsem píchnul, takže když letos dojedu, budu lepší. Ale teď vážně. Vzpomeňte si na Evženovu bednu v Brdech. Ten pokud přijede, tak všem ukáže. A Vláďa Prokop, to je letos taky jistota. Myslím, že se máme na co těšit"
Koho tipujete na vítěze? "Poněvadž mám kromě závodu taky sázkovou kancelář, tak vám to řeknu přesně: Petr Novák 3,57 , Tomáš Vitáček 1,39."
Takže ne Míra Kakač ? " Ten je tam hned druhý. A třeba zase někdo hodí Vitasovi do cesty hřebík ... Klidně si na to můžete vsadit."
Vsadit si můžete, ale hlavně přijeďte. Pokud pojedete poprvé, prostudujte si prohlídku trati .
2. ročník Kolem Posázaví startuje Choceradech 14. srpna v 10.40.

Někdo Pannu, jiný Samsona

CFC o víkendu na rovině i v horách.
Komáří vížka Na Komárku vede lanovka, ale jede se na kole.
O nadcházejícím prvním srpnovém víkendu se cyklisté CFC rozdělí na dvě skupiny. Ta početnější se chystá vybojovat nějaké ty body v jediné týmové časovce UAC, teré se jede v okolí Mělníka a nese poetický název 'Spící panna'. My ovšem na časovce družstev nic hypnotického nevidíme, spíše naopak, Pětičlenné skupiny mladých cyklistů, řítící se po rovinaté trati padesátikiometrovou rychlostí, by možná nechaly spát babu, ale žádnou pannu rozhodně ne. Jelikož regule UAC netrvají na jezdcích z jednoho klubu, bývá složení jednotlivých družstev často předmětem taktických manévrů až spekulací. Naši zástupci však vycházejí z předpokladu, že nejlepším partrnerem Kladeňáka je Kladeńák a chystají se sestavit ryze modrobílý tým, jehož jistými členy jsou: Vláďa Prokop, Slavíček a Martin Šurányi, který si pro tuto příležitost vypůjčí silniční kolo. A možná přijde i Luboš Černý.
A zatímco skupina 1 bude zápolit na rovině, skupina 2 ve složení Novák-Novák se vydává do Krušných hor, aby tam napravila pošramocený dojem z orlického Ramušáka. A vybrala si pro to příležitost vskutku náramnou. Premiérový ročník maratonu s názvem Krušnoton programově navazuje na Teplického Samsona z devadesátých let, který zůstal v legendách jako náš nejtěžší maraton vůbec. Jestli tomu tak opravdu je, budou moci cyklisté posoudit sami, ale hodně napoví už pohled na mapu. 256 kilometrů dlouhá trať vyjíždí na hlavní hřeben Krušných hor celkem čtyřikrát, a to v Nakléřově, Komáří Vížce, Dlouhé Louce a na Křižatkách. Už samotná jména budí u většiny cyklistů respekt, natožpak parametry, za všechny jmenujme Komárku s průměrným stoupáním 9% a maximem 16%. K tomu připočtěme kratší, ale výživné kopce v olasti Českého Středohoří a Děčínského Sněžníku a není divu, že celkové převýšení dosahuje nevídaných 4800m a Krušnoton bohatě naplňuje předpoklad, že horský závod by se měl jet v horách.
Že ano, pane Králi.


Kritérium není pravěké zvíře


"Nesmějte se, kluci. To je vědecky správně. To je docela vážná věc..." Skutečně, ty z vás, kdo se chytili hned na začátku, nepřekvapí, že by někdo mohl považovat cyklistické kritérium za třetihorní zvířátko. "Věda nemá názvy, proto si je musí sestavovat uměle, jako třeba u tohodle zvířete. Proto je to vždycky řecky nebo latinsky, aby tomu všude na světě rozuměli."
My sice nevíme, jak je tomu všude na světě, ale u nás v redakci řecky zrovna nekonverzujeme, a tak jsme se raději podívali do slovníku, kde jsme se dozvěděli, že přípona 'therium' znamená řecky 'zvíře'. Takže 'kritérium' by klidně mohl být třeba lední medvěd ...
"To je ovšem hluboké nedorozumění" řekl nám k tomu paleontolog prof. Hrabal "Jednak tam máte mluvnickou chybu, takže kdyžtak 'krytérium' a jednak češtinu s řečtinou míchat nemůžeme. To ví každý malý kluk." Uintatherium Tady pan profesor zřejmě naráží na slavný Zemanův film 'Cesta do pravěku', ze kterého, pokud jste to ještě nepoznali, jsou i výše uvedené citáty. Každý malý kluk, pokud ovšem sem tam zajede do pravěku, totiž ví, že "Tady se ty slepeniny slov snesou, ale ne v češtině. Znělo by to přece ošklivě, kdyby se říkalo 'hrbohlavec' nebo 'křivohubec', nebo tak nějak."
Takže my raději přestaneme pitvat etymologii a budeme si pamatovat, že kritérium je závod na okruhu, že se v UACu jezdí dvě, že jedno Sluneční už máme za sebou a druhé nás čeká koncem srpna v Letech a loni tam Víťa získal stříbrnou medaili a že si ho nemáme plést s tím zvířetem na obrázku, kterému
"... pořád líp sluší: Uintatherium."

DISKUSE

Nástěnka

18.1.2024 21:31 Vítek

Zapomněl jsem včera dát odkaz na ten sraz, tak to napravuju.
https://app.rallly.co/invite/IHy3mYgxyFod ...

Nástěnka

17.1.2024 22:50 Vítek

Ahoj. Nestihli jsme letos schůzi na konci roku, tak to zkusme napravit teď. Zahlasujte prosím, kdy by se hodilo. ...

UAC - Maraton Česká Lípa

24.9.2023 22:08 Kolbaba

Pánové, moc dobrá práce. Vy snad lítáte. A Víťa dokonce na bedně. Dobrý závěr sezóny. ...

UAC - Klikovy vrchy, mistovství UAC

19.9.2023 11:28 Kolbaba

Fotky z prosluněných Klikáčů: https://cfc-kladno.cz/klikovy_vrchy.php?nazev_stranky=foto#obsah ...

UAC - Kolem Posázaví

31.7.2023 22:52 Kolbaba

Pár fotek: https://www.rajce.idnes.cz/kolbaba-cfc/album/kolem-posazavi-2023 ...