FORHONT

1 Vít Novák56

NEJBLIŽŠÍ AKCE

10.června 2009 ZPRAVODAJ ÚV CFC Kladno Ćíslo 22

Do hospody neprší.

Běleč: okruhy v dešti, vyhlášení v suchu.

Černý spurt
Luboš Černý spurtuje pro letošní nejlepší umístění.
Těžké černé mraky, zima a vlezlý vytrvalý déšť, takové byly kulisy letošních dvaadvacátých Bělečských okruhů. Mnoho lidí takové podmínky odradily a závodní pole se sešlo dosti prořídlé. Ten, kdo přišel, si ale bodově polepšil, protože například v první divizi bylo nakonec klasifikováno pouhých třicet jezdců. Znovu se potvrdilo, že nepříznivé podmínky mají tendenci držet jezdce pohromadě, takže v obou divizích jsme na čele viděli větší skupiny závodníků. Možná proto, aby zkazil radost sázkařům, v premiéře přijel, viděl a zvítězil Jiří Chyba, který pro letošek přezul z Fiatu Smažík na Rubenu Náchod. Další dvě místa patřily už podle očekávání Petru Novákovi z Wiessmann Teamu a Zahrádkovi z Pinarella Sportful. Druhá divize se obešla bez překvapení, trojka Vitáček-Krob-Kakač už je zkrátka nesmazatelně zapsána jako třeba Petrov-Michajlov-Charlamov. Náš Luboš Černý zaspurtoval ve druhé skupině na výborném devátém místě a dokazuje, že je velkou posilou. Prokop a Slavíček jeli jeden balíček, tolik básník, oba nakonec výrazně zabodovali na 25. resp. 29. místě. Další naši chyběli, Radek Lužný bůhvíproč, Kolbabovci se hájili málo věrohodnou směsicí technicko-meteorologicko-politických výmluv a vysloužili si od Vládi Prokopa klubovou důtku. Aby nám ty body nakonec nechyběly...
Závěrečné vyhlášení výsledků a tombolu umístili pořadatelé prozíravě do hospody, kam jak známo neprší a atmosféra hned byla o poznání vřelejší. Škoda, že se tak nedá absolvovat celý závod, zájemců by se našlo jistě dost.
Z Bělče pro Zpravodaj Veronika Zvědavá

Pekelné křivoklátské krychle

A je to tu zas. Rok se s rokem sešel a na závodníky UAC čeká druhý ročník etapového závodu Křivoklátské peklo. Nejtěžší zkouškou pro cyklisty a hlavní diváckou atrakcí budou jistě i tentokrát pověstné kostky ve stoupání pod hradem. Abychom tyto úhelné kameny našim čtenářům představili poněkud blíže, vyslali jsme specializovaný tým zeměměřičů vedený docentem Kostkou, aby celý kopec zmapovali a podrobně prozkoumali.
Křivoklátské kostky
"Na úvod studie jsme potřebovali získat co nejvíce geomorfologických dat k dalšímu zpracování." říká doc. Kostka "Celý kopec jsme opakovaně projeli oběma směry, pochopitelně na motocyklu. Délka stoupání měřeno od dolní odbočky středem vozovky k vrchařské prémii čítá 2 kilometry 298 metrů a 45 centimetrů. Nadmořská výška dolního konce činí 261 metrů, prémie je ve výšce 426 metrů +-5 milimetrů podle toho, měříme li na čáře prémie nebo mimo ni. Průměrné stoupání má hodnotu 7.17391 procent. V dalším výzkumu jsme se zabývali měřením aktuálního sklonu v jednotlivých částech kopce. Jelikož se jedná o velice citlivé téma, které je předmětem častých diskusí, pověřili jsme měřením hned 3 nezávislé skupiny. První skupina s pracovním označením "O" měřila sklon pomocí úhloměru a olovnice, druhá skupina označená "V" pracovala s úhloměrem a vodováhou. Zajímavé je, že součet hodnot získaný skupinami O a V v každém bodě činil 90 stupňů. Třetí skupina s pracovním názvem "PC" se snažila vydolovat data z GPS a profilů publikovaných na internetu. Po vyhodnocení všech údajů jsme získali podrobnou mapu aktuálního sklonu celého kopce"
Můžete ji našim čtenářům přiblížit? "Kopec začíná na hodnotě 5%. Mezi 200.-300.metrem činí sklon 8% a na odbočce k hradu poprvé překročí dvoucifernou hranici.

Vypráskanej Wiessmann

CFC podržel jen Černý. A Bakalář taky nebyl...


Víťa a přetržený řetěz
Vítek se směje, ale přetržený řetěz znamenal konec kladenských nadějí na medailový úspěch.
Příprava na letošní ročník tradičního polabského Wiessmann Tour se nesla v duchu obav z nepřízně počasí včetně ohlášených bouřek s přívalovými srážkami. Tento fakt významně ovlivnil účast a možná přispěl i k tomu, že na startu chyběla hlavní hvězda podniku, moderátor Robet Bakalář. K pádu trakařů nakonec nedošlo a boží dopuštění se omezilo na silný vítr, který poměrně překvapivě vanul ve všech směrech proti a chvílemi přehlušil i rockery z rádia Beat. Horší turbulence však čekaly na kladenské reprezentanty. "Začalo to už ráno, kdy jsme s Petrem Janoušem zamrzli v koloně u lanového mostu" říká náš leader Vítek Novák "Zrovna, když jsem chtěl volat tátovi, ať nás zaprezentuje, tak mi volal sám, že stojí v zácpě. Podařilo se nám upřesnit, že asi sto metrů za námi." Naštěstí se díky pochopení ředitele závodu mohli naši zaprezentovat ještě po uzávěrce a k závodu nastoupit. "Stihli jsme to, ale na start se šlo bez rozjetí prakticky rovnou z auta" říká otec Kolbaba "A sotva jsem se zařadil, tak kde se vzal, tu se vzal, vedle mě stojí Víťa a v ruce nese řetěz. Hned mě napadlo, že něco není v pořádku. Ještě jsem mu stihnul hodit nejtovačku a pak odjezd... " Takže syn ze hry a brzy po něm otec. "O tom snad ani nemá cenu mluvit. Kdybych řekl, ža mi ujeli do kopce, tak bych lhal, protože tam vlastně žádnej kopec ani nebyl. Zkrátka díra, vítr a časovka jednotlivců na 80 kilometrů. Vypráskanej závod."
Nicméně otec Kolbaba narozdíl od loňska dojel, byť s půlhodinovou ztrátou a dokonce přivezl cenné body do soutěže družstev "Bylo nás tam málo, asi pětatřicet, takže je to letos můj nejlepší výsledek. To jsou paradoxy!"
Ale dost lamentování, vraťme se k závodu. Celkovým vítězem první divize, která se obešla bez naší účasti, se stal trochu překvapivě Treml v barvách Alltraining.cz, když přesvědčivě vyhrál dojezd hlavního pelotonu před Zahrádkou a Melšou, zatímco favorizovaní spurtéři skončili pod stupni vítězů. Očekávaný vítěz druhé divize, ředitel závodu Tomáš Vitáček, tentokrát ani nečekal na finiš a spolu s Pavlem Krobem a příchozím Drahošem prostě odjel. Asi chtěl předvést sponzorovi Tour panu Wiessmannovi, že si neplatí žádného darmožrouta. Kladenské dresy jsme na čelních pozicích nakonec přeci jen viděli, a to díky výbornému výkonu Luboše Černého, který tvrdě pracoval ve skupině stíhačů vedoucí trojice a nakonec skončil těsně za branami top 10. Vláďa Prokop zopakoval solidní výkon z Bělče a přidal svů díl k postupu CFC na 10.místo v soutěži družstev. Teď jen, abychom se za týden sešli v Křivoklátském pekle v hojnějším počtu, body se tu totiž budou rozdělovat plnými hrstmi.
Kamil Oprsklý,CFC, Mečeříž
Dalších 300 metrů před můstkem, pod ním a u parkoviště je nejtěžších z celého kopce a sklon nabývá hodnot postupně 13%, 14% a opět 14%. Poté až k cílové rovince, respektive zatáčce u hospody, kolísá mezi 7 a 9% a cyklisté vědí, že tam už mají nejhorší za sebou. Čeká je však ještě 1430 metrů, na kterých nalezneme i 11% úsek za koncem obce při vjezdu do lesa a závěrečný 8% vyhup k vrchařské prémii."
Sklon kopce však nebyl jediným předmětem zkoumání. "To máte pravdu. Dalším podstatným faktorem, zvyšujícím náročnost, je povrch. 37,82% délky stoupání tvoří dlažba, z toho plných 26% dlažba kategorie 'KH' neboli 'kočičí hlavy' a 7% kategorie 'HK', což ve franštině znamená 'hors categorie' čili 'mimo klasifikaci', česky budeme znát spíše termín 'hnusný krychle'."
Kočičí hlavy Dlažební kostka 'kočičí hlava' vlevo, hlava kočky domácí (Felis catus) vpravo. Naši vědci shledali celkem 165 rozdílů. Blíže v textu.

Kočičí hlavy, to zní celkem roztomile ... "Ano. Je zajímavé pokusit se vysledovat původ tohoto pojmenování. Podle neověřených zdrojů pochází už z antiky, když ve 3. století před Kristem Římané při akutním nedostatku dlažebního kamene vlivem přerušení obchodních styků s Kartágem použili k dlažbě na Via Appia skutečné hlavy přemnožených koček"
Fuj, to je docela brutální! "To je a navíc je to nepravděpodobné. Naše vědecká skupina vzala vzorky křivoklátské dlažby a odvezla je do útulku paní Marty Kubišové k porovnání s hlavou kočky domácí (Felis catus). Shledala celkem 165 závažných rozdílů z nichž některé, například uši, činí kočičí hlavu k dlažbě zcela nepoužitelnou. Skutečný původ názvu 'kočičí hlavy' tak musíme i nadále považovat za neznámý."
Zajímavé. Chcete něco dodat na závěr?
"Ano. Chtěl bych cyklistům popřát hodně zdaru a aby jim naše data usnadnila závod a paní Kubišové poděkovat za to, že výměnou za donesené dlažební kostky věnovala naší redakci dvě roztomilá koťátka."
Tolik docent Kostka. K přání úspěšného boje s křivoklátským peklem se přidává i naše redakce.

DISKUSE

Nástěnka

18.1.2024 21:31 Vítek

Zapomněl jsem včera dát odkaz na ten sraz, tak to napravuju.
https://app.rallly.co/invite/IHy3mYgxyFod ...

Nástěnka

17.1.2024 22:50 Vítek

Ahoj. Nestihli jsme letos schůzi na konci roku, tak to zkusme napravit teď. Zahlasujte prosím, kdy by se hodilo. ...

UAC - Maraton Česká Lípa

24.9.2023 22:08 Kolbaba

Pánové, moc dobrá práce. Vy snad lítáte. A Víťa dokonce na bedně. Dobrý závěr sezóny. ...

UAC - Klikovy vrchy, mistovství UAC

19.9.2023 11:28 Kolbaba

Fotky z prosluněných Klikáčů: https://cfc-kladno.cz/klikovy_vrchy.php?nazev_stranky=foto#obsah ...

UAC - Kolem Posázaví

31.7.2023 22:52 Kolbaba

Pár fotek: https://www.rajce.idnes.cz/kolbaba-cfc/album/kolem-posazavi-2023 ...