FORHONT

1 Vít Novák56

NEJBLIŽŠÍ AKCE

28. srpna 2018 ZPRAVODAJ ÚV CFC Kladno Číslo 114

Bedna v ondřejovském dešti

Desáté Posázaví nepokazily ani přívalové srážky

Na bedně My čekali sucho, zatím přišel déšť ... Parafráze známé trempské písně nejlépe vystihuje pocity pořadatelů jubilejního 10. ročníku závodu Kolem Posázaví, které po dlouhé řadě vyprahlých tropických dní zalila nejprve při prezentaci a poté i během slavnostního vyhlášení výsledků nefalšovaná tropická průtrž mračen. Na poslední chvíli zřízená vodní občerstvovací stanice na 43. km tak nakonec vypadala jako žert. Však nám také po závodě zůstal plný sklep vody, a to tam nezatéká. Paradoxně jediným, koho nedostatek tekutin postihl, byl náš reprezentant Marek Andrejs, který si ve spěchu při rozvozu pořadatelů zapomněl láhev s pitím, zmeškal start a přišel tak o šanci bojovat o čelní umístění. Závod nakonec objel s druhým balíkem a obsadil celkově 30. místo. Vítek Novák podal ve dvojroli ředitele a závodníka výborný výkon, v polovině závodu šel dokonce do odvážného úniku, i po dostižení bojoval ve vedoucí skupině a nakonec dojel desátý, třetí v kategorii A. "Překvapilo mě, jak se jelo pomalu. Hlavně po rovinách zkraje to bylo dost výletění. V kopcích jsem se cítil překvapivě docela dobře. Ve Zbizubech mě to dokonce nějak vyplivlo dopředu. Přišlo mi líto hned svěsit nohy, tak jsem zalehl a jel. Najednou tam byla díra, kterou jsem udržel a do Ratají si přivezl asi půlminutku. Nahoře mě tam docvakla trojička a škoda, že vzadu zůstali pospolu a chytli nás. Nechybu už jsem si docela dával, ale udržel jsem to. Pak se nic moc nedělo až pod Ondřejov. Tam jsem visel zuby nehty a s trochou štěstí se dostal v první desítce i do posledních kostek. Tam už jsem ale byl dost přes závit a všichni mě skočili. Nic extra hvězdného, ale myslím, že se na tom dá stavět do zbytku sezóny, vlak mi nikam neujel." Naopak, Vítku, škoda, že tě ten vlak dojel. Ve spurtu na hvězdárnu zvítězil dvojnásobný vítěz Klikáčů Zdeněk Jílek z teamu Erste Premier, kterému naše závody viditelně svědčí. Nejrychlejší z UAC byl Jaroslav Hradecký ze SportRaces - Isaac Teamu na 4. místě. Také závod druhého balíku se rozhodoval až v závěru a i zde vyhrál příchozí, kterým byl Martin Kříž z Velo Clubu Tábor. První z UAC byl celkově třetí Martin Beneš (CT Weber). Náš Luboš Černý vybojoval solidní 23. místo. Sečteno podtrženo, jubilejní ročník Posázaví přinesl vydařený závod okořeněný medailí pro domácího borce. A hlavně - jedinými srážkami byly tentokrát ty atmosférické. A to se koneckonců dá vydržet.

Čtvrtstoletí Krále Šumavy

V Klatovech Pětadvacátých narozenin Krále Šumavy by za normálních okolností byly plné noviny a v Klatovech by se střílel ohňostoj. Okolnosti bohužel normální nejsou a my musíme být rádi, že kdysi nejslavnější závod vůbec přežívá. A tak jsme se rozhodli alespoň trochu vyzpovídat jednoho z reliktů, pana redaktora Kolbabu. Vy jste jel všechny ročníky ?
"Od prvního v roce 1994 až po ten letošní 24 krát. Vynechal pouze v roce 2000."
A jak se Král za to čtvrtstoletí proměnil ?
"Změnilo se úplně všechno. Politika, legislativa, atmosféra. Nebudete tomu věřit, ale v počátcích se na občerstvovačkách dokonce čepovalo pivo. Ale to snad bylo v jiném světě. Zlaté devadesátky."
Zážitků musíte mít spousty. Které jsou nejsilnější ?
"Celá Šumava. Jsou to domácí hory, ženu jsem si přivezl z Vimperka. Ale když se ptáte, tak Zhůří. Takhle dlouhý a těžký kopec jsem do té doby na kole nejel. Dodnes zůstává velkou výzvou. A pak zima. V roce 1996 hustě pršelo a na Kvildě dokonce ležel sníh. Navíc žádné moiry a goretexy, jel jsem v silonové bundě a manželčiných bavlněných leginách. Nebýt toho, že jsem se chytil projíždějící skupinky a trochu zahřál pohybem, bídně bych na pláních zahynul jako Hanč s Vrbatou."
Jak jste vnímali úřední zákaz před 6 lety ?
"To byl šok. Věděli jsme o narůstajících problémech s pořádáním závodů, ale vůbec jsme si nedovedli představit, že by se mohly dotknout takového monumentu, jako je Král Šumavy. To je jako kdybyste chtěli zbořit Národní divadlo. A vidíte, ukázalo se, že pro našeho úředníka není nic nemožného. Stačí mít razítko a Ein Minderwertigkeitskomplex, hezky česky řečeno."
Věříte, že se Král jednou vrátí tam, kam patří ?
"Kdybychom nevěřili, nemá smysl do Klatov jezdit."
Tak dobrou noc a pevnou naději.

Kladenská pětka v Teplicích

Krušnoton 2018: Márys výborně, Vítek omluven, Luboš a Márty velmi dobře, Kolbaba tři mínus

Márys v krušných 

horách Devátý ročník našeho nejtěžšího horského maratonu přivítal na startu v Teplicích 1002 závodníků ze všech koutů naší vlasti i ze zahraničí. Potěšitelné je, že jsme mezi nimi zaregistrovali i pětici kladenských dresů. Největší naděje jsme si dělali na dlouhé trati, kterou jsme měli obsazenou dvojicí jezdců ze špičky UAC. Slibnou formu Vítka Nováka bohužel srazil probíhající respirační infekt, ale náš forhont bojoval srdnatě a dlouho se držel v čele závodu na medailových pozicích, nakonec však přesile virů a soupeřů podlehl a byl nucen odstoupit. "Začátek docela šel, což mě namlsalo. Na Neznabohách nás zbylo 17, a to jsem ani nebyl na limitu. Sněžník už byl horší, ale ještě jsem to nahoře dolepil. Pak to začalo jít dost dolů. Po Cínovci jsem se trošku stabilizoval a chytnul se ve skupině s Kolíkáčem. Do Dlouhé Louky jsem se ale úplně odrovnal a pak už nebyl schopný jet ani po rovině. Škoda o to větší, že medaile v kategorii do 29 let letos visela hodně nízko. Dojet 22. s Kolíkáčem, tak ji mám." Škoda, ale ještě jsme měli Marka Andrejse. Ten si v úvodních kopcích včas vystoupil a následně soustředěným setrvalým výkonem likvidoval jednoho soupeře po druhém a ve výborném čase si dojel pro konečné 35. místo, páté v kategorii. Ani on nebyl od medaile daleko, stačilo - Víťovými slovy - méně času proflákat na bufetech. Luboš Černý se v srpnu vrátil do závodů a znovu potvrdil, že je naší spolehlivou oporou. Umístění na hranici první třetiny našlapaného závodního pole a první desítka v kategorii hovoří za vše. Martin Šurányi si podle vlastních slov přijel Krušnotona hlavně užít a nebyl zklamán. "Určitě ne. Takhle těžký závod jsem jel poprvé a měl jsem velký respekt. Maraton je něco úplně jiného než UAC, ale ukázalo se, že mi vyhovuje lépe. Začátek není tak zběsilý a nerozhoduje, jestli se v prvním kopci udržíte v nějaké skupince. Rozhoduje vytrvalost a myslím, že můžete lépe prodat, co máte natrénováno." Zajímavá proměna běžce - osmistovkaře, který toho má letos natrénováno opravdu dost. Kolbaba začal hodně špatně, ale podobně jako na Lesné mu pomohlo ochlazení deštěm a přestože měl ve sjezdu z Cínovce namále, v dalším průběhu se dokázal vrátit do závodu. "V tom slejváku a v kalužích vody mi to v sedmdesátikilometrové rychlosti úplně přestalo brzdit a musel jsem vyjet do záchranného pruhu pro tiráky. Ale bouřka mi prospěla a dál už to šlo lépe. Po Dlouhé Louce jsem se sjel se skupinou cyklistů z Chotěbuzi, kteří na sebe čekali a tohle gruppetto mi na rovině hodně pomohlo. Svezl jsem se s nimi až na poslední bufet, kde jsem nezastavil, a proto jsou nakonec ve výsledcích za mnou." Úskok ? Řekneme raději taktika, a tu, jak známo, náš lid využívá v boji proti Němcům už od husitských dob. Správně, pane redaktore.

Letní modrobílé časovky

Luboš na trati lipenecké časovky
Letmý pohled do výsledkových listin letních závodů ukazuje, že kromě domácího Posázaví a krušnohorského maratonu, o kterých píšeme na jiném místě, vozili naši reprezentanti mistrovské body výhradně z časovek. První příležitost k tomu měli hned v prvním červencovém týdnu na svátek věrozvěstů Cystia a Metoděje, kdy staroslavný Klub cyklistů roudnických (založen 1885) sezval závodníky u příležitosti časovky trojic Giro de Zavadilka (založené 1967). Čistokrevnou trojku však naši reprezentanti dát dohromady nedokázali, a tak bojovali po boku cizinců. Vítek Novák ve společnosti Rada Šuvady z Viesmannu a královického Milana Millera skončil devátý. "Kretén jsem." ohodnotil svůj výkon na Stravě "Poslední křižovatku jsem prolétl rovně a přidal nám 20 vteřin". Martin Šurányi s Richardem Vlasákem a Karlem Schunáglem (oba TOI TOI cykloklub Slaný) vybojovali 15. místo.
O dva dny později uspořádali roudničtí na identické trati časovku jednotlivců, která se jela jako memoriál Zdeňka Bambáska. Naše barvy hájil osamocený Víťa Novák a ani tentokrát nebyl nadšen. "Za dojezdem jsem měl docela dobrý pocit, ale ten rychle vyprchal při pohledu do výsledků - 44/157".
Srpnová časovka do vrchu Lipence nám v minulosti přinesla nejednu radost, vzpomeňme jen na loňské Vítkovo zlato. Náš leader si však po protrpěném Krušnotonu odletěl lízat rány do Pyrenejí a jeho hlavní starost byla, kdo nakrmí kocoura. Výsledkové břímě tak zůstalo na bedrech osamoceného Luboše Černého, který sice na nejvyšší posty nedosáhl, ale celkové 44. místo, 9. v kategorii je slušné a potvrzuje Lubošovu srpnovou formu. My se už teď těšíme na zářijové Klikáče.

DISKUSE

Nástěnka

18.1.2024 21:31 Vítek

Zapomněl jsem včera dát odkaz na ten sraz, tak to napravuju.
https://app.rallly.co/invite/IHy3mYgxyFod ...

Nástěnka

17.1.2024 22:50 Vítek

Ahoj. Nestihli jsme letos schůzi na konci roku, tak to zkusme napravit teď. Zahlasujte prosím, kdy by se hodilo. ...

UAC - Maraton Česká Lípa

24.9.2023 22:08 Kolbaba

Pánové, moc dobrá práce. Vy snad lítáte. A Víťa dokonce na bedně. Dobrý závěr sezóny. ...

UAC - Klikovy vrchy, mistovství UAC

19.9.2023 11:28 Kolbaba

Fotky z prosluněných Klikáčů: https://cfc-kladno.cz/klikovy_vrchy.php?nazev_stranky=foto#obsah ...

UAC - Kolem Posázaví

31.7.2023 22:52 Kolbaba

Pár fotek: https://www.rajce.idnes.cz/kolbaba-cfc/album/kolem-posazavi-2023 ...