Zlatá Éčka !

Bomba v úvodu sezóny: Pavel Mařík při premiéře zlatý !

Pavel na bedně
Pavel už prchá z bedny, ale zlato mu sluší.
Ano ano, milé čtenářky, už je to tak. Není Éčko jako Éčko. Zatímco ta ošklivá potravinová mají nade vší pochybnost na svědomí celou řadu závažných problémů, celulitidou počínaje a syfilidou konče, Éčko v UACu nám přineslo nečekanou radost. Abychom dobře rozuměli, nejde o žádný potravinový doplněk, ale o kategorii jezdců nad 60 let, do které právě letos spadl náš mašinfíra Pavel Mařík, ročník 1954. Spadl, ale spíše bychom měli říci vpadl, protože hned při premiéře v časovce do vrchu v Knovízi nedal soupeřům šanci a s přehledem vybojoval zlatou medaili. A přitom jsme o něm poslední dobou prakticky neslyšeli. "Stavěl jsem barák, ale už mám hotovo" řekl v cíli "Zaplať Pámbu. Ze zvuku převalující se malty v míchačce mi už naskakovaly pupínky." Takže svist galusek je vlastně relax."Tak nějak. Už se těším na další závody" My také. Ale zpět na trať. Celkovým vítězem třetího ročníku se zcela podle očekávání stal Václav Nežerka, který i letos pokračuje v trendu minulých let a v Knovízi dosáhl jízdního průměru bezmála 37 km/h. Asi mu nikdo neřekl, že trať vede do kopce. Také Vencovi týmoví kolegové z Lawi se činili a obsadili další dvě místa v pořadí Michael Somr a Vít Mužík, tímto vítěz kategorie B. V kategorii C zvítězil Pavel Krátký ze Sweep cyclng, Déčko ovládl Stanislav Hájek z CK Kern. Nejrychlejším juniorem byl Michal Vild z Bělé pod Bezdězem a všem ženám v pelotonu ukázala záda královédvorská Hana Doležalová. Další jezdci CFC Kromě Pavla nikterak neoslnili, pokud ovšem nechceme sdílet Kolbabovo nadšení z minutového zlepšení a pěti skalpů v celovém pořadí. Víťa Novák byl podle očekávání nejrychlejší, ale na lepší než 22. místo to nestačilo. A protože jsme jeli jen ve třech, je to vlastně od Pijasů všechno. Byl to pěkný závod, jen tak dál.
Kamil Oprsklý, CFC, Knovíz

Z jabkenických luhů a hájů

Proč bychom se netěšili na další časovky

Pozdrav na trati
Jezdit v háku se při časovce nesmí,
ale pozdravit můžete.
I když se to na první pohled nezdá, časovka Kolja se nejezdí (a dá-li Pánbůh, nikdy ani jezdit nebude) v Rusku. Nejde tu totiž o žádné slovanské jméno, ale o akronym závodu Kolem Jabkenic, jehož 16. ročník uspořádali cyklisté místní TJ Sokol. Možná za to může všeobecná obliba hudby Bedřicha Smetany, který ve zdejší myslivně komponoval, možná ještě všeobecnější obliba výrobků kalifornské firmy Apple, faktem je, že Jabkenice, do roku 1950 Jablkynice, přivítaly na startu nevídaný počet 214 cyklistů všech věkových a výkonnostních kategorií. Letos poprvé se zároveň bojovalo o body do celkové klasifikace UAC. Závod na 26 km dlouhé rovinaté a lesnaté trati vyhrál Radim Kijevský z teamu Ghost Rubena, druhý byl nejrychlejší jezdec UAC Petr Kvapil z CSK Markus. Dvojnásobný vítěz a držitel rekordu z roku 2012 Karel Prager dojel pátý a vyhrál svou kategorii D. Další jezdci pak zajeli dle socialistických příruček každý podle svých možností. Kladenská výprava však v Jabkenicích dopadla jako sedláci u Chlumce. Víťa Novák při rozjíždění přetrhl lanko od přehazovačky a náhradní nemaje, absolvovat závod singlespeed se neodvážil. Luboš Černý byl ještě lepší. Přijel na kole až z Čáslavi, ale protože měl vzhledem k velkém počtu účasníků podle vlastních slov "startovat až pozdě odpoledne a blížila se bouřka", otočil se a odjel zpátky domů do města Žižkova. Zajímavá historie, škoda, že bez bodů.

CKKV se blíží od Břežan

První z klasických časovek CKKV pod křídly UAC

Z počátků cyklistiky v Břežanech
V obci Panenské Břežany, která, pokud to nevíte, získala jméno podle chovanek ženského benediktinského kláštera, nalezli kromě jeptišek, říšských protektorů a Výzkumného ústavu kovů zalíbení také cyklisté z pražského klubu Krásná Vyhlídka, o čemž svědčí fakt že tudy vytýčili trať dvou významných závodů klubového Hobby poháru. Zatímco služebně starší časovka dvojic Břežanská osma se letos vinou úředních obstrukcí neuskuteční, mladší časovka jednotlivců byla zařazena do poháru UAC a celý seriál v polovině dubna zahájila. Ze pěkného jarního počasí se v Bášti sešel početný zástup cyklistů a diváků zvědavých na to, v jaké formě se po zimní přestávce ten který jezdec představí. Inu, žádné větší překvapení se nekonalo. Celou 13,5 km dlouhou trať objel nejrychleji rok od roku stále více nejlepší Václav Nežerka, jehož rychlostní průměr 45 km/h dává snad do budoucna soupeřům naději na možnou Vencovu diskvalifikaci za nedodržení limitu 50 km/h v obci. Na druhém místě dojel další Lawiňák Vít Mužík, který vyhrál kategorii B a pouhé 2 vteřiny za ním došlapal vinohradský Kapr Prager, jenž s přehledem ovládl klasifikaci padesátníků. Zlatou medaili v kategorii C vybojoval Petr Kvapil z CSK Markus, Éčko vyhrál Zdeněk Joch z CK A je to Třebíč. Závod jeli i junioři a ženy, vavříny vítězů ozdobily Matěje Tvrze z Dexter BSK Racing a Hanu Doležalovou z TJ Sokol Králův Dvůr. A naši ? Vlastně se sluší říci jen náš, protože do Břežan přijel jediný Víťa Novák, navíc podle výsledku (50. místo, 2 minuty 18 vteřin za vítězem) ještě neprobuzený ze zimniho spánku. Kde byli ostatní, to je otázka, na kterou odpovědět nepřísluší nám, ale přímo dotyčným jezdcům. Snad se uvidíme příště.
Pro Zpravodaj Veronika Zvědavá

Evžen jezdí, nalákal ho PRS

A nejen jeho. Dvousethlavý dav Hřebči

Evžen spurtuje
Evžen jezdí, zde je důkaz. Na snímku spurtuje o vítězství. Marně.
Pokud započítáme i čtyři původní neoficiální ročníky, oslavilo letos šlapkovské První šlápnutí deset let existence. Za tu dobu změnil závod status, trať i pořadatele, nic to však nezměnilo na jeho popularitě, podložené mimo jiné i rozvětvenou členskou základnou mateřského klubu. Letos se k tomu přidalo i nebývale brzké jaro, a tak není divu, že jsme na startu napočítali rekordní počet 206 cyklistů. Až se málem do Hřebče nevešli. V závodě kategorie AB se ve druhém kole rozhodla vzepřít obvyklému scénáři balík-spurt dvojice uprchlíků Jakub Svoboda (Svijany) a Petr Zahrádka (Lawi), k nimž posléze zezadu doskočili Václavové Jelínek (BMC) a Nežerka (Lawi). Vítezství posledně jmenovaného pak už nikoho nepřekvapilo. Spurt hlavního pole vyhrál Vojtěch Jonáš z teamu Hisport. Naše barvy hájil osamocený navrátilec Petr Vermach, který nakonec podlehl větru a přesile soupeřů a skončil na 52. místě. V druhé divizi hlavní peloton žádné dělení nepřipustil a dojel pěkně pohromadě. V závěrečném spurtu zopakoval loňské vtěztví vokolecký David Klíma před Petrem Prokešem ze Sweep a novopečeným Dědkem Tomášem Vitáčkem. Naše příznivce potěšil Evžen Šmatlák, který už zase jezdí a na úvod obsadil pěkné 20. místo v čase vítěze. Luboš Černý dojel 37. a Pepa Slavík na 66. místě. Dobrá práce.