FORHONT

1 Vít Novák56

NEJBLIŽŠÍ AKCE

8. června 2012 ZPRAVODAJ ÚV CFC Kladno Číslo 59

Bedna od hejtmana

Bělečské okruhy nám přinesly první letošní medaili.

Vítek na bedně Slovní spojení Středočeský kraj - bedna - hejtman je už poslední dobou hodně otřepané, ale co dělat, když naše první letošní bedna přišla právě v Bělči, v závodě "O pohár nejmenovaného hejtmana", kterýžto údaj, dochovaný v propozicích až do startu, budil mezi startujícími zájem i zlomyslné spekulace o obsahu poháru a suchém víně. Berme to jako ponaučení, že se nevyplatí spojovat závody se jmény aktivních politiků, zvláště když máme k dispozici slušný výběr jmen osvědčených a prokazatelně mrtvých. Věnujme se raději závodu. Ten přilákal na start více než půldruhé stovky cyklistů, které za účast odměnil pěkným jarním počasím. V závodě kategorie AB o délce bezmála 100 kilometrů se rozhodlo už v druhém z celkem pěti kol, kdy ve stoupání kolem dřevíčského zámku odskočila skupina osmi cyklistů, která si v dalším průběhu vybojovala až čtyřminutový náskok. "Bylo to o kousek", říká náš reprezentant Víťa Novák, jenž ve skupině bohužel chyběl, "na horizontu měli asi 100 metrů. Stačilo se zorganizovat a na rovině bychom je docvakli. Místo toho se na nás zezadu dotáhl početný balík opozdilců a tempo se rozpadlo. Jak je moc lidí, nikdo nechce tahat." Závod nakonec vyhrál příchozí juniorský reprezentant Radovan Doležel z Kovo Praha, mimo jiné loňský vítěz krátké trasy Krále Šumavy. Prvním jezdcem UAC byl Václav Nežerka na třetím místě, v kategorii B vyhrál celkově čtvrtý Petr Zahrádka. Náš Víťa zaspurtoval v početné druhé skupině pro bronz v kategorii A. Alpami kovaný krajánek Petr Vermach začal sebevědomě, chybělo málo, aby doskočil do rozhodujícího úniku, ale v dalším průběhu závodu jeho naděje na lepší umístění zhatil defekt. Další zástupci CFC Pepan Vermach, Honza Kofroň a Bruno Pytlík skončili na 59., 66. a 70. místě.
Závod kategorie CDJŽ přinesl veliké překvapení v podobě výkonu a výsledku vinohradské šlapky Roberta Sýkory. Když se zprvu nenápadně vmísil mezi uniknuvší trojici jezdců, nikdo z přihlížejících mu nedával velké šance. Kolíkáč však k všeobecnému úžasu udržel tempo až do cíle a vybojoval medaili, která se na Vinohradech slaví ještě teď. "Když jsem odjel s Mírou a Sekerou, tak naši, Kerni a Viessmanni v balíku brzdili tempo", řekl v cíli skromně, "jinak bych to nedokázal." To je sice pravda, ale hlavní bylo vepředu vůbec být, viďte, pane Kolbaba, jinak by zástupci týmu museli balík otáčet čelem vzad. Únik nakonec dotáhl vítězně do cíle vrchař Miroslav Kakač, druhý Jiří Sekera vyhrál kategorii C. Éčko ovládl podle očekávání Josef Burgr, z žen byla nejrychlejší Tereza Trefná, ze dvou juniorů byl rychlejší Ondřej Sedláček a po delší době jsme viděli i nadějnou juniorku Natálii Dobrovodskou. V našich barvách byl nejrychlejší Luboš Černý na 32. místě, bohužel stále jako příchozí. V dobré formě se letos představuje Pepa Slavík, v Bělči byl sedmý v kategorii D, 38. celkově. Vláďa Prokop dojel 48., v kategorii 10. Také reaktor Kolbaba si polepšil, předjel celkem 4 lidi, z toho dva příchozí na krosových kolech a jednoho rekonvalescenta po operaci Achillovy šlachy.
Ale to tam psát nebudeme.
Kamil Oprsklý, cfc, Běleč

Viessmann pro spurtéry

Víťa bojoval v únicích, ale neuspěl.

Tradiční pojizerská Viessmann Tour je jako jediný bezvýhradně rovinatý závod UAC předurčena k dojezdům velkých skupin a soubojům spurtérů. Fakt, že peloton cyklistů dojede pohromadě, však neznamená, že se po cestě nemohou dít zajímavé věci. A to i pro nás.
Tomáš Vitáček v cíli
Tomáš Vitáček v cíli.
V závodě první divize byla radost pohledět na nášeho reprezentanta Vítka Nováka, který hýřil aktivitou, pozorně hlídal čelo a nechyběl v žádném pokusu o únik, jako by tušil, že v hromadném dojezdu to bude hodně těžké. "Nadějný byl zvláště únik kolo před koncem." řekl po závodě "Tam jsme už chvílemi zmizeli z dohledu a začínal jsem věřit, že to vyjde. Ale dojeli nás ještě před stoupáním v Kochánkách a do spurtu šlo 40 lidí. Lawiů tam bylo jako psů a docela si nás podali, Tremlovi to rozjeli jako na Giru. Akorát nemuseli po odstoupení úplně zastavovat, takhle mne a pár dalších lidí zavřeli a bylo po ptákách." Za vítězným Danielem Tremlem dojel na druhém místě Václev Jelínek, celkově třetí Václav Nežerka vyhrál kategorii A. Náš Vítek nakonec dojel 19., v Áčku pátý. Další naši dojeli vzadu, Pepa Vermach 51. a Honza Kofroň na 58.místě. V podnicích tohoto typu jsou zkrátka závodní zkušenosti nutnou podmínkou. Také v druhém balíku rozhodoval o výsledku spurt velké skupiny s tím rozdílem, že Tomáš Vitáček žádné přisluhovače nepotřeboval a vyhrál si svůj domácí závod pěkně sám. Roviny a spurty jsou pro vrchaře hrobem, takže celkově 9. místo vítěze kategorie D Miroslava Kakače je třeba považovat za úspěch. Vítězem kategorie E se stal Vladimír Lebeda ze SWEEP Cycling, juniory vyhrál Ondřej Sedláček z AHanstav-bike teamu. Ženy a juniorky nejely, takže do výsledkové listiny píšeme 'bez bab'.
Náš modrobílý Luboš Černý zajel výborně, s nevelkou ztátou na vítěze skončil 25. A hlavně - tentokrát už se zaplacenými příspěvky, takže bodoval pro CFC. To to trvalo.

Krušné hory se dlouhými kopci jen hemží

Nejen o tom, že kopce je třeba trénovat v kopcích, hovoříme s trenérem CFC Dr. S. Zobalem.

Klínovec
Foto z webkamery ČHMÚ na Klínovci.
Úplně vlevo dole Pepa Vermach a Vítek
"Jak trénovat jízdu do kopce? Jezdit do kopce." řekl nám v úvodu rozhovoru trenér kladenských cyklistů Dr. Svatopluk Zobal a vzápětí svou podnětnou myšlenku rozvinul. "A dlouhé horské kopce je potřeba jezdit v horách, protože jinde nejsou. Víte, vyjet horské stoupání, to není jen otázka váhy a wattů na kilo. Je to taky v hlavě, musíte se smířit s tím, že teď zkrátka pojedete půl, třičtvrtě hodiny do kopce, pohodlně si sednout, chytit rytmus a tak. Vždycky když přijedeme z hor, tak mi moji svěřenci říkají, jak jsou naše proslulá stoupání kolem Křivoklátu vlastně krátká. A o tom to je."
Jenže zorganizovat takový horský trénink, to není jen tak. A ta dráha taky není zadarmo.
"Není to tak zlé. My tady na Kladně máme hory doslova na dohled. Když se za jasného počasí postavíte na kopec nad Malíkovicemi, můžete za vrcholky Českého středohoří uvidět hřeben Krušných hor. A to je doslova a do písmene ráj vrchařů"
A proč zrovna Krušné ? "To vyplývá už z geologie. Krušné hory tvoří hřeben o výšce od 800 do 1100 m, který na české straně prudce spadá do nížiny, na mnoha místech ještě vyhloubené těžbou uhlí. Takže se zde nabízí převýšení kolem 500 metrů, ale třeba v případě královské trasy z Perštejna na Klínovec nastoupáte rovných 900. Silnic a silniček je tu spousta a z Kladna do Litvínova to není ani sto kilometrů."
Můžete nám trasy trochu přiblížit ? "My jsme si hory pracovně rozdělili do tří oblastí.
Pepan na sněhu
Sníh v květnu ? Proč ne.
Jihozápadní okolo Klínovce a Měděnce je nejvyšší a prozkoumali jsme ji jako první. Podle očekávání zde naleznete nejdelší stoupání, většinou mírnější, kolem 5-6%. Typickým příkladem je Meluzína, nenápadný vrch pod Klínovcem, vysoký 1097 metrů. Tam můžete vyjet buď pozvolnější variantou od jihu z Damic, nebo ostřeji severní stěnou z Boče přes Srní. Tahle cesta po pravdě řečeno tak úplně mírná není, místy jsou úseky i přes 10%, ale to jsou spíš kratší stojky. Nahoře se pak obě cesty spojí a pokračují ještě 4 kilometry lesem až na hřeben. Celkem to dá kolem 12 kilometrů, takže to je asi nejdelší kopec v Čechách. Delší znám jen na Moravě Mravenečník. No a když kousek sjedete, dostanete se přímo pod klínovecké sjezdovky a můžete dotáhnout už zmíněnou královskou trasu až do výšky 1244 m. Odměnou vám mohou být třeba fotky na sněhu. Když Klínovec opustíte, naleznete kousek dál na východ vrch Měděnec a stejnojmennou obec ve výšce asi 900 metrů. Sem vede hned několik cest. Asi nejhezčí jsou dvě varianty z Perštejna, ta přes Údolíčko měří 8 km, strmější přes Vykmanov 7 km. Obě cesty vedou krásně kroucenou úzkou lesní silnicí. Další stoupání z Klášterce přes Kláštereckou Jeseň měří dokoce 9 kilometrů, ale v úvodu musíte přetrpět asi kilometrový fujtajblový úsek z města po hlavní silnici. Zato zbytek stoupá po malebných horských lukách. Jen fialové krávy tu chybí. Poslední kopec přes Petlery obvykle sjíždíme, je tam pěkná široká silnice a sklon je mírnější."
Takže počítám nějakých 5,6 dlouhých kopců. Slušná dávka ... "Myslím, že to podstatné v klínovecké části jsme vyjmenovali. Až na jáchymovský krpál, tam ale jezdí spousta aut k hraničnímu přechodu na Božím daru." A co ty další oblasti, říkal jste, že jsou celkem tři ? "Ve střední části hor je hřeben vysoký kolem 800 metrů a v okolí Litvínova na něj vede řada krásných cest nedaleko od sebe. Jako první jezdíváme většinou Křižatky. Tak se jmenuje vesnice v polovině kopce, vršek nese název Jeřabina. Každopádně je to utěšené a dlouhé stoupání převážně v lese, které měří asi 9 kilometrů a neuniklo pozornosti tvůrců trati dlouhého Krušnotona. Kdo má rád serpentiny, tak si tu užije. Hned vedle jsou Klíny, na délku o něco kratší kopec, takže při stejném převýšení prudčí. Vede do lyžařského střediska a parametry zhruba odpovídají šumavskému Zhůří. Krušnoton tudy sjíždí. A když už jsme u teplického maratonu, kousek za Litvínovem je Dlouhá Louka a to je kapitola sama pro sebe. Kopec nastoupá stejné převýšení jako Klíny na 6 kilometrech, z čehož plyne i průměrný sklon. No a nahoře ve vsi u kostela... Zkuste si to. Konečně Bouřňák přes Mikulov, to je oblíbený kopec tady pana redaktora, který tam byl v pravěku na škole v přírodě. Po cestě dlouhé 8,5 km se můžete kochat serpentinami, technickými památkami v podobě železničních viaduktů a nahoře vás čeká orosená odměna v hotelu nad sjezdovkou. A pak sjezd do Hrobu. S velkým H, podotýkám, pokud těch piv není příliš." A třetí oblast ? "Sever Krušných hor jsme začali studovat až v posledních letech díky Krušnotonovi. Stoupání v okolí Teplic a Děčína jsou ještě kratší a ještě strmější. Průměrný, zdůrazňuji průměrný, sklon zde dosahuje 9 i 10%. To je hodně. Pokud budu parafrázovat Lance Armstronga, ty kopce jsem dosud nepochopil. Pojmy jako Komáří Vížka, Nakléřov nebo třeba Sněžník však straší nejen potenciální Samsony, ale v minulosti i účastníky Závodu míru či Bohemia Tour. Pro Vás ostatní, dejte si dozadu aspoň 27, jinak vám upadnou nohy a bude po tréninku." Tak koukám že jsme se docela rozpovídali, až nám málem Zpravodaj nestačí...
"Ale takových příkladů bych ještě ..." Ne, to opravdu stačí. Děkujeme za rozhovor a kopcům zdar.

DISKUSE

Nástěnka

18.1.2024 21:31 Vítek

Zapomněl jsem včera dát odkaz na ten sraz, tak to napravuju.
https://app.rallly.co/invite/IHy3mYgxyFod ...

Nástěnka

17.1.2024 22:50 Vítek

Ahoj. Nestihli jsme letos schůzi na konci roku, tak to zkusme napravit teď. Zahlasujte prosím, kdy by se hodilo. ...

UAC - Maraton Česká Lípa

24.9.2023 22:08 Kolbaba

Pánové, moc dobrá práce. Vy snad lítáte. A Víťa dokonce na bedně. Dobrý závěr sezóny. ...

UAC - Klikovy vrchy, mistovství UAC

19.9.2023 11:28 Kolbaba

Fotky z prosluněných Klikáčů: https://cfc-kladno.cz/klikovy_vrchy.php?nazev_stranky=foto#obsah ...

UAC - Kolem Posázaví

31.7.2023 22:52 Kolbaba

Pár fotek: https://www.rajce.idnes.cz/kolbaba-cfc/album/kolem-posazavi-2023 ...