FORHONT

1 Vít Novák56

NEJBLIŽŠÍ AKCE

30. června 2011 ZPRAVODAJ ÚV CFC Kladno Číslo 49
Prohlídka nové trati Posázaví je v sekci 'Pořádáme'

Benešov - no pasaran !

Kolem Posázaví : vynucená změna a nejistá budoucnost.

Pohotovostní pluk Nedá se nic dělat, po Slapech, Brdech a Stodůlkách dopadla železná pěst PČR i na Posázaví. Navzdory velké snaze pořadatelů, kteří postupně vyzkoušeli všechny páky od apelu na zdravý rozum přes osobní šarm až po přímluvu vlivných osob, přes okres Benešov letos zkrátka nejede vlak. A to tam mají pěkné nádraží ...
"Je to pořád stejná písnička" říká ředitel závodu Vít Novák "Závod se povoluje, ale pořadatel zajistí jednosměrný uzávěr trati. A to nejen prostý zákaz vjezdu, ale hermetické ucpání všech vedlejších silnic, výjezdů z lesa, z pole, z garáže ... Projet smí jen linkový autobus, a to v doprovodu eskorty pořadatelů. Pro zajímavost: podle kalkulace pořadatelů závodu Šlap okolo slap by taková opatření přišla zhruba na 200 tisíc korun. A my máme okruh víc jak dvakrát delší." Je to zkrátka likvidační postoj a celý UAC čeká nelehké jednání, jak se k pořádání závodů stavět do budoucna. Naši pořadatelé však museli problém řešit ihned. Zrušit či nezrušit ? "Zrušení závodu jsme brali jako ultimum refugium." pokračuje Víťa " Náš závod je mladý a přerušení kontinuity si nemůže dovolit. Navíc letos pořádáme mistrák. Po zralé úvaze jsme se rozhodli pro stejnou cestu jako Křivoklátské peklo: nebudeme žádat o zvláštní užívání silnice, trať povedeme po kratším okruhu a vyhneme se městům, větším křižovatkám a hlavním silnicím. A okresu Benešov." Takže změna trati. Není to škoda ? "Co si budeme povídat, je to nouzovka. Původní duch závodu je úplně jinde. Ale veřte, že tady jde o to, zda vůbec pokračovat. Pokud v budoucnu dojde k nějaké dohodě, vrátíme se k původní trati."
A kudy tedy pojedeme ? "Centrem závodu zůstává Ondřejov včetně dojezdu na hvězdárnu. Ta je od začátku určitým symbolem, který chceme zachovat. Rovněž start zůstane v Choceradech na návsi, ale pojede se na druhou stranu do ondřejovského kopce."
To je nepříjemné stoupání ... "To je. Ale bezpečnost nám velí nechat peloton pokud možno roztrhat hned na začátku. A na to se tenhle čtyřkilometrový kopec s převýšením 200 metrů hodí. V Ondřejově závodníky navíc polechtají kostky. Po průjezdu obcí a krátkém sjezdu budeme pokračovat mírným stoupáním přes na Třemblat do Struhařova, kde odbočíme doprava na málo známou lesní spojku do Jevan. Je to úzká, málo frekventovaná silnička připomínající staré Brdské dvoukolo, ale s mnohem lepším asfaltem. Myslím, že se tu bude cyklistům líbit."
A dál ? "Po sjezdu k jevanskému rybníku pokračujeme údolím až do Hradce, odkud se vydáme doleva nahoru pěknými jezdivými serpentinami na černokosteleckou silnici a odtud doprava sjezdem do Stříbrné Skalice. To jsme zpět na původní trati, ale do Ondřejova pojedeme tentokrát přes Hradové Střímelice. To je asi pětikilometrové stoupání, rozdělené krátkým Výškový profil

Deštivé double pro CFC

Jedomělice jako za starých časů -
zlato, stříbro a vítězství v týmech

Ředitel závodu Jan Tajč a svatý Petr se v minulosti museli nějak zásadně nepohodnout. Jinak si totiž nelze vysvětlit každoroční nepřízeň počasí, která pronásleduje tradiční Jedomělické okkruhy. Také letos se zamračená obloha a vytrvalý déšť podepsaly na účasti, takže jsme na startu nakonec napočítali Závodníci v dešti necelých 70 jezdců a pořadatelé sloučili obě divize do jednoho balíku. To vše překvapivě svědčilo jezdcům CFC, kteří se sešli v relativně hojném počtu a díky Víťovi Novákovi a Petru Vermachovi vybojovali dlouho nevídaný úspěch - zlato a stříbro v Áčku ! A nejen to. Celkovým ziskem 266 bodů jsme byli nejlepší mezi týmy, posunuli se na průběžné třetí místo a dali tak vzpomenout na zašlou slávu našeho klubu. "Vidět CFC na bedně mi vehnalo slzy do očí" přiznává trenér Zobal. "Tabulku jsem si vystřihl, zarámoval a pověsil nad postel."
Po obnoveném Křivoklátském pekle jsme sice museli díky nezaviněné neúčasti leadera Vítka místo na pódiu vyklidit, ale Vermachovo umístění v Top 10 a čtvrté Železný kříž pro Vermacha místo v Áčku se v náročném kopcovitém terénu rozhodně počítá. Petr zkrátka dokazuje, že je přesně takovou posilou, jak jsme od něho očekávali a že si plně zaslouží už po Viessmann tour slibovaný Železný kříž. Tak tady je :


Mlha, třešně, Puchaczowka

Navzdory chladu a dešti Rampušák potěšil cyklistické srdce.

Stará známá cyklistická pravda sice praví, že na kole se má jezdit v teple, po větru a s kopce, ale pokud se trať opravdu povede, tak nevadí ani zima, déšť a hory. A právě takouvou nabídku připravil patnáctý ročník tradičního Rampušáka. Przelecz Puchaczowka "Takhle má vypadat silníční cyklistika" mohli jsme slyšet v diskusích po dopjezdu a na tiskovce v heroltické restauraci "Dlouhé kopce, dlouhé sjezdy, nechyběly roviny. Krásná jezdivá trať. Žádné přiblblé brdky." Závodníci však letos byli zvědaví hlavně na zbrusu novou pasáž, vedoucí přes polské území a dvakrát křižující masiv Kralického Sněžníku. "Černá hora je hlavně zpočátku hodně ostrý kopec." říká náš reportér c. Kolbaba "Ale dá se. Stačilo jen nevnímat jednociferné údaje na tachometru. A nahoře, kde se otvírá výhled na lyžařské středisko a silnice prudce padá do údolí ... to už je jedna veliká krása." Výr velký Tady však musíme básníka opravit. Jak nás na rampušáckém webu upozornil jeden polský dopisovatel, kopec sice vede pod Černou horou, ale sedlo se jmenuje 'Przelecz Puchaczowka', přičemž 'puchacz' znamená polsky výr. Tedy dobře, že se nejelo v Krkonoších, protože kopec z Pece na Výrovku je všechno jiné, jen ne jezdivý. Ale vraťme slovo našim účastníkům. "Ze začátku bylo mokro a zima, ale tempo nijak zvlášť vysoké. I první polský kopec se jel celkem v klidu. Až na to, že nám tam ujelo pár lidí a my jsme je pak museli honit. Takže v tom mírnějším stoupání na Kladské sedlo jsme chvílemi nešli pod třicet. Až jsem se musel otáčet, jestli jedeme do kopce. To máte tu relativitu."
Tolik náš reprezent Vítek Novák, který nakonec dojel na dlouhé trati osmnáctý.
"Mohlo to být lepší. Ještě na Zborov jsem jel v pohodě, jen jsem si vystoupil, protože jsem nahoře potřeboval nabrat vodu. To jsem udělal, ale nevzal jsem žádné jídlo. No a v posledním kopci na Lázek jsem chytil takový hlaďák, že jsem měl rozmazáno před očima. Zastavil jsem u pangejtu na třešně a abych neztrácel čas, urval jsem celou větev a jel dál. Po cestě jsem pak sežral všechno i s listím."
Zajímavé je, že otec Kolbaba měl na druhém konci pelotonu podobné starosti.
"Já jsem si vystoupil hned v prvním kopci. Když jsem v Heřmanicích viděl, že nikoho nevidím a vítr proti mě z údolí žene mrak s hnusným černým závojem, měl jsem sto chutí otočit a vrátit se do Štítů. Ale klíče od chatky měl Víťa. Tak jsem jel dál. V Polsku pak přestalo pršet a já jsem zjistil, že se mi jede docela dobře. Dokonce jsem na Zlatém potoce předjel pár lidí z krátké. Jenže na osledním bufetu jsem v euforii nezastavil s tím, že mám jídla a pití dost. A za blbost se platí. Nakonec nezbylo, než v posledním kopci zastavit na třešně. Byl to asi stejný strom, kde stál náš mladej, protože měl ohryzanou kůru. Ale i tak to byl vydařený Rampušák, po dlouhé době jsem dal dlouhou trať a nebolí mě záda, ale nohy. No a Víťova osmnáctka, to je navzdory hypoglykemii dosud nejlepší umístění"
A my jsme rádi, že jsou Kolbabovci rádi, a Rampušákovi přejeme do dalších let podobně šťastnou ruku jako letos.
sjezdem na dvě části. Je tu nový povrch a vyhneme se ondřejovské soutěsce, která by byla při opakovaných průjezdech obtížně uhlídatelná. Celý okruh měří asi 30 kilometrů a pojede se třikrát, takže s úvodním kopcem a dojezdem to dá nějakých 95. Myslím, že docela vydatných, jak ostatně můžete vidět na profilu. 1900 metrů převýšení." My dodáváme, že redakce pověří náš fotodokumentační tým, aby v historicky krátkém čase připravil virtuální pohlídku, abyste si mohli novou trať nastudovat. Najdete ji jako vždy v sekci 'pořádáme', kde zatím z pietních důvodů necháváme trasu původní. Zatím vezměte za vděk mapkou.
Mapka závodu Chce pan ředitel cyklistům ještě na závěr něco vzkázat ? "Ano. Sice to všichni podepisujeme při každém závodě, ale musím to opakovat. Jedeme bez omezení silničního provozu a nemáme žádné výsady. PROSÍME, dodržujte pravidla, nejezděte v protisměru a nevynucujte si přednost v jízdě. Uvědomte si, že je zřejmě spousta lidí, kteří čekají na jakoukoli záminku, aby cyklisty vyhnali ze silnic nadobro. Více než o vítězství a body se teď hraje o zachování amatérské cyklistiky jako takové. "
My se k apelu přidáváme a pořadatelům i účastníkům přejeme bezproblémový závod.
Kamil Oprsklý, cfc, Ondřejov

DISKUSE

Nástěnka

18.1.2024 21:31 Vítek

Zapomněl jsem včera dát odkaz na ten sraz, tak to napravuju.
https://app.rallly.co/invite/IHy3mYgxyFod ...

Nástěnka

17.1.2024 22:50 Vítek

Ahoj. Nestihli jsme letos schůzi na konci roku, tak to zkusme napravit teď. Zahlasujte prosím, kdy by se hodilo. ...

UAC - Maraton Česká Lípa

24.9.2023 22:08 Kolbaba

Pánové, moc dobrá práce. Vy snad lítáte. A Víťa dokonce na bedně. Dobrý závěr sezóny. ...

UAC - Klikovy vrchy, mistovství UAC

19.9.2023 11:28 Kolbaba

Fotky z prosluněných Klikáčů: https://cfc-kladno.cz/klikovy_vrchy.php?nazev_stranky=foto#obsah ...

UAC - Kolem Posázaví

31.7.2023 22:52 Kolbaba

Pár fotek: https://www.rajce.idnes.cz/kolbaba-cfc/album/kolem-posazavi-2023 ...